Pratenichki sostav
 
Пратенички состав

Петок, 26 петок 2021

Средба на претседателот Џафери со претседателот Бечиќ

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска имаше средба со претседателот на Собранието на Црнa Гора, Алекса Бечиќ, кој е дојден во земјава како учесник на Регионалната конференција „Подобрување на дијалогот меѓу парламентите и новинарите од Западен Балкан”, во организација на Собранието на Република Северна Македонија и Здружението на новинари на Македонија, а се одржува во зградата на Собранието.

повеќе...

Петок, 19 ноември 2021

Средба на претседателот Џафери со полскиот претседател Дуда

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска имаше средба со претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда, кој престојува во дводневна официјална посета на нашата земја.

повеќе...

Петок, 19 ноември 2021

Во Собранието се потпиша Меморандум за разбирање со ДКАФ

Денеска, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери и директорот на Женевскиот центар за управување со безбедносниот сектор (ДКАФ), Томас Гербер, потпишаа Меморандум за разбирање помеѓу ДКАФ - Женевскиот центар за управување со безбедносниот сектор и Собранието на Република Северна Македонија, за партнерство во спроведувањето на „Програмата за реформи во секторот за безбедност и разузнавање во Република Северна Македонија“ (2021-2026).

повеќе...

Четврток, 18 ноември 2021

Средба на претседателот Џафери со Н.Е. Шеик Нахјан Бин Мубарак Ал-Нахјан

Последниот ден од официјалната посета на Обединетите Арапски Емирати, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери и делегацијата остварија средба со Н.Е. Шеик Нахјан Бин Мубарак Ал-Нахјан, министер за толеранција и соживот во Владата на Обединетите Арапски Емирати.

повеќе...

Среда, 17 ноември 2021

Посета на претседателот Џафери на Павилјонот на Република Северна Македонија на Експо Дубаи 2020

Претседателот Џафери и делегацијата го посетија Павилјонот на Република Северна Македонија на Експо Дубаи 2020, најголем меѓународен настан на кој учествуваат над 190 земји, а се очекуваат над 25 милиони посетители. Во периодот од 1 октомври 2021 година  до 31 март 2022 година, Република Северна Македонија е претставена на ЕКСПО 2020 во Дубаи, со слоганот “Дом на секој чекор”, а под мотото “Нови можности”.

повеќе...

Вторник, 16 ноември 2021

Средба на претседателот Џафери со Н.Е. Сакр Ал-Гобаш

Во рамките на првата официјална посета на Обединетите Арапски Емирати на Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, и делегацијата составена од пратениците Хусни Исмаили, претседател на Пратеничката група на Собранието за соработка со парламентите на земјите од Блискиот исток и Арапскиот залив, Дарко Каевски и Бедри Фазли, членови на Групата, денес се одржа средба со колегата и воедно домаќинот, Н.Е. Сакр Ал-Гобаш, Спикер на Федералниот Национален Совет на ОАЕ. 

повеќе...

Понеделник, 15 ноември 2021

ОФИЦИЈАЛЕН ПРЕЧЕК НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ ВО АБУ ДАБИ

Во рамките на првата официјална посета на Обединетите Арапски Емирати на претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери и Делегацијата во состав: Хусни Исмаили, претседател на Пратеничката група на Собранието за соработка со парламентите на земјите од Блискиот Исток и Арапскиот Залив, Дарко Каевски и Бедри Фазли, членови, беше организиран официјален пречек од страна на г. Сакр Ал-Гобаш, спикер на Федералниот национален совет на Обединетите Арапски Емирати.

повеќе...

Петок, 5 ноември 2021

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО МИНИСТЕРОТ ПЕЛЕШИ

Денеска, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, г. Талат Џафери, оствари билатерална средба со министерот за одбрана на Република Албанија. г. Нико Пелеши.

повеќе...

Среда, 3 ноември 2021

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО ЕВРОПРАТЕНИКОТ РОЈТЕН

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со европратеникот Тијс Ројтен, кој престојува во работна посета на Република Северна Македонија.

повеќе...

Вторник, 2 ноември 2021 година

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО ШПАНСКИОТ АМБАСАДОР ГАРСИЈА

Претседателот Џафери, изразувајќи задоволство за средбата, ја поздрави досегашната соработка со Амбасадата на Кралството Шпанија во Скопје и му посака успешна работа за време на неговиот мандат. Тој ги констатираше пријателските односи меѓу двете земји и изрази надеж дека посакуваната динамика на средби на парламентарно ниво ќе добие на интензитет во иднина. 

повеќе...

  • 1
  • 2
  • 3
  • ...
  • 14
  •                
Веб-страницата на Собранието користи колачиња (cookies).

Колачињата се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство.