Pratenichki sostav
 
Пратенички состав

2013

  

  Среда, 16 октомври 2013 година

  ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ВЕЉАНОСКИ ГО ПРИМИ ИЗВЕШТАЈОТ НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ЗА НАПРЕДОКОТ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ЗА 2013 ГОДИНА

  По повод примопредавањето на Извештајот, претседателот Вељаноски изрази задоволство за добивање на уште една, петта, препорака за започнување на преговорите на Република Македонија со Европската унија и изрази надеж дека во декември на препораката ќе се надоврзе и датум за започнување на преговорите. Тој, воедно, истакна дека на патот на евроинтеграцијата, реформите се остваруваат за да се задоволат поставените критериуми, но тие пред сè се исполнуваат за бенефит на граѓаните.

  повеќе...

  

  Сабота, 12 октомври 2013 година, Кабул

  Државна делегација ги посети македонските мировници во Авганистан

  Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Трајко Вељаноски, со министерот за одбрана на Република Македонија, г. Талат Џафери и пратеникот во Собранието на Република Македонија, г. Оливер Спасовски, како членови на државната делегација, по повод државниот празник 11 Октомври - Ден на народното востание, ги посетија македонските мировници распоредени во Мисијата ИСАФ, во Авганистан.

  повеќе...

  

  Понеделник, 14 октомври 2013 година

  Претседателот Вељаноски оствари средба со Делегација од Германскиот Бундестаг, предводена од пратеникот г. Штефан Клаудио Леме

  Претседателот Вељаноски, како покровител на Програмата – Меѓународна парламентарна стипендија (ИПС) на германскиот Бундестаг, денеска ја прими Делегацијата од германскиот Бундестаг предводена од пратеникот, г. Штефан Клаудио Леме, која воедно е Изборна делегација за селекција и избор на тројца стипендисти од Република Македонија кои ќе престојуваат пет месеци во германскиот Бундестаг и ќе бидат ангажирани во канцеларии на германските пратеници.

  повеќе...

  

  Вторник, 8 октомври 2013 година, Будимпешта, Унгарија

  Билатерални средби на претседателот Вељаноски на 6. Конференција на претседатели на парламенти од земјите на западен балкан

  Во рамките на Конференцијата, претседателот Вељаноски оствари билатерални средби со своите колеги, домаќинот на Конференцијата, претседателот на Националното собрание на Унгарија, г. Ласло Ковер, со претседателот на Националното собрание на Република Албанија, г. Илир Мета, со потпретседателот на Собранието на Црна Гора, г. Бранко Радуловиќ, како и со почесниот гостин на Конференцијата, г. Игор Радојчиќ, претседател на Народното собрание на Република Српска.

  повеќе...

  

  Среда, 25 септември 2013 година

  Средба на претседателот Вељаноски со лорд спикерот на Горниот дом на Парламентот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, баронесата Д’Соуза

  Претседателот Вељаноски потенцираше дека денешната средба е само уште една потврда за пријателските и партнерски односи кои Република Македонија ги гради со Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска и уште една потврда за подготвеноста на двете страни за интензивирање на односите и соработката во сите сфери од заемен интерес и изрази задоволство од можноста заедно да придонесат кон унапредување на односите на двете држави, кои традиционално се добри и бележат континуиран развој

  повеќе...

  

  Вторник, 10 септември 2013 година

  Претседателот Вељаноски оствари средба со претседателот на Република Полска, г. Бронислав Коморовски

  На средбата, претседателот Вељаноски искажа задоволство и благодарност за постојаната поддршка која Република Македонија ја добива од Република Полска. Во однос на евроинтегративниот процес на Република Македонија, г. Вељаноски истакна дека бурните времиња на Балканот се зад нас и граѓаните од регионот гледаат напред во европската иднина и перспектива на сите држави од Балканот. Во текот на разговорите, претседателот Вељаноски, исто така, потенцираше дека интеграцијата на целиот регион ќе биде значаен фактор за стабилизација на Европа, нагласувајќи дека Република Македонија ги спроведува сите неопходни реформи, и преку законодавниот дом и во целина.

  повеќе...

  

  Четврток, 5 септември 2013 година

  Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Трајко Вељаноски оствари средба со претседателот на Република Хрватска, г. Иво Јосиповиќ

  На почетокот на средбата и двајцата соговорници се согласија дека меѓу Република Македонија и Република Хрватска нема отворени прашања, а билатералните односи на сите полиња во изминатиот период се во постојан подем. На средбата, претседателот Вељаноски, истакна дека со приемот на Хрватска, Република Македонија доби уште еден пријател во eвропското семејство, и притоа потсети дека евроатлантските интеграции беа определба и константа на двете држави. Претседателот Вељаноски дополни дека двете држави заедно го одеа овој пат, но поради познатите причини, Република Македонија беше блокирана од страна на нашиот јужен сосед.

  повеќе...

  

  Среда, 4 септември 2013 година

  Претседателот Вељаноски оствари средба со спикерот на Сенатот на Канада, г. Ноел Кинсела

  Тој напомена дека оваа посета претставува уште една потврда за многу добрите односи меѓу Република Македонија и Канада, кои секако и во иднина ќе продолжат да се развиваат во нагорна линија. Претседателот Вељаноски изрази задоволство и од формирањето на Канадско-македонската парламентарна група за соработка во рамките на Парламентот на Канада, во март оваа година. Со формирањето на оваа група преку директни контакти и средби со Македонската парламентарна група за соработка ќе се овозможи полесно користење на капацитетите кои ги нуди парламентарната дипломатија, а кои ќе придонесат за дополнитено развивање на меѓусебни односи. Претседателот Вељаноски на средбата изрази благодарност за признавањето на уставното име на Република Македонија од страна на Канада во билатералната комуникација.

  повеќе...

  

  Вторник, 27 август 2013 година

  Средба на претседателот Вељаноски со претседателот на парламентот на федерацијата валонија-Брисел, Белгија, г. Жан-Шарл Липерто

  Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Трајко Вељаноски, оствари средба со претседателот на Парламентот на Федерацијата Валонија-Брисел и градоначалник на градот Самбервил, г. Жан-Шарл Липерто, кој беше придружуван од градоначалникот на Општина Крива Паланка, г. Арсенчо Алексов и заменик-градоначалникот на Самбервил, г. Никола Димон.

  повеќе...

  

  Среда, 31 јули 2013 година

  Давање свечена изјава пред претседателот Вељаноски

  Новоизбраните заменици на народниот правобранител на Република Македонија: г-ѓа Елена Ѓоргоноска-Маневска, г. Насер Весељи, г-ѓа Ирина Стојановска, г. Васил Јовановски, г. Славчо Тимов, г-ѓа Васка Бајрамовска-Мустафа и г. Даут Селими, денеска дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Трајко Вељаноски

  повеќе...

  • 1
  • 2
  • 3
  • ...
  • 6
  •        
  Веб-страницата на Собранието користи колачиња (cookies).

  Колачињата се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство.